Що? Театрально-музично-кіно-мистецький фестиваль ГогольFest
Де? Київ, Арткластер Видубичі
Коли? 13-22 вересня 2013 року
ГОГОЛЬFEST – перший в Україні щорічний полідисциплінарний Міжнародний фестиваль сучасного мистецтва. Це презентація в Україні кращих зразків сучасного українського та світового мистецтва, акумуляція потужних творчих та інтелектуальних ресурсів, якісна презентація українського мистецтва на світовому рівні, а також формування творчого середовища, здатного стати дієвим центром розвитку українського мистецтва. Центром не тільки презентаційним, але й наснажливим, освітнім та виробничим.
ГОГОЛЬFEST – це спроба знайти форму, здатну зачинати нове художнє життя, форму, яка відповідатиме вимогам часу. Це можливість виникнення в Україні нової генерації митців світового значення. Це презентація в єдиному інтерактивному просторі сучасного мистецтва, що включає: музику, танець, експериментальний театр, сценографію, живопис, дизайн, кіно та аудіовізуальні мистецтва.
ГОГОЛЬFEST має перетворити промислову зону Арт Заводу “ЕМЗ” (Видубичі) на один із потужних центрів світового фестивального руху та сприяти створенню постійно діючого всеукраїнського центру розвитку сучасних мистецтв, який впроваджуватиме інтенсивну освітню, виробничу та наснажливу діяльність, спрямовану на створення конкурентноздатної національної школи сучасного мистецтва, та якісну презентацію сучасної української культури у світовому культурному просторі.
ГОГОЛЬFEST покликаний стати обличчям України, як Авіньйонський та Канський фестивалі – обличчя Франції, Чеховський – обличчя Росії, Венеціанський бієналіє – Італії.
На сьогодні в Україні не існує жодного великого учбово-виробничого наукового та презентаційного центру сучасного мистецтва, який би дозволяв реалізовувати висококласні масштабні проекти сучасного мистецтва у сфері сучасної музики, танцю, театру, сценографії, некомерційного кіно та аудіовізуальних мистецтв, впроваджувати сучасні освітні програми, та представляти кращі надбання світового сучасного мистецтва.
Вищезазначені галузі мистецтва найбільш вразливі, адже їх розвиток та презентація потребує особливого простору, інформаційної інфраструктури та системи художньої освіти, які поки що в Україні відсутні, а отже – вимагають інвестицій та підтримки, без яких розвиток сучасної української культури неможливий.
Форма та інституціональне влаштування системи державних театрів, Міністерства Культури та інших державних установ та бюрократичних надбудов, які відповідають за сучасну українську культуру не дозволяє ефективно впроваджувати в практику інноваційні технології, новітні системи мистецької освіти, підвищувати професійну кваліфікацію спеціалістів, реалізовувати серйозну експериментально-дослідницьку роботу, сприяти розвиткові сучасної молодої режисури, хореографії, сценографії, музики та аудіовізуальних мистецтв тощо.
На сьогодні можна констатувати, що значущі прояви мистецького життя в Україні відбуваються, переважно, завдяки окремим приватним ініціативам. Проте поодинокі починання, не в силах вплинути на процеси, які відбуваються в сучасній культурі, мистецтві та художній освіті.
В умовах стагнації пострадянської системи управління культурою та роз’єднаності учасників художнього процесу, відсутність постійно діючого всеукраїнського центру сучасного мистецтва стає однією з серйозних проблем. Створення такого центру – важливий крок національної культурної політики, фундаментальна інвестиція в освіту і майбутнє нації.
Фестиваль пррацювати в 10 напрямках які включатимуть:
Візуальне мистецтво
Включатиме:
- Персональні проекти/роботи українських і міжнародних художників;
- Кураторські проекти галерей, музеїв, центрів сучасного мистецтва, інших мистецьких інституцій;
- Г1-project – кураторський проект ГОГОЛЬFEST, реалізований у головному цеху фестивалю.
Чому значна частина цехів експериментально-механічного заводу перестала використовуватись та як цей факт резонує із загальними тенденціями завмирання функцій і перепрофілювання окремих будівель, зміни парадигми урбаністичного середовища загалом? Якими засобами постіндустріальну територію можна зробити привабливою для мешканців міста? Як художник може допомогти їй перетворитися на розвинену територію творчої індустрії?
Кіно. «Ідеї та вчинки»
Цього року кинопрограмма ГОГОЛЬFEST присвячена темі пошуку ідеальних рішень.
Ті, хто прагнуть змінити світ, шукають ідеальних рішень. Пошук ідеальних рішень починається тоді, коли людина від пасивного сприйняття світу переходить до активної позиції. Пошук ідеальних рішень починається, коли на зміну нав’язаним ідеологіям приходять усвідомлені ідеї. Ідеальні рішення полягають не в тренді «протесту», а в напрямку співпраці. Ми не шукаємо «проти кого» діяти, ми шукаємо те «за», яке дозволяє створювати, змінювати, розвивати.
Пошук ідеальних рішень – це парад ідей, які призводять до конкретних відповідальних вчинків.
Спорт, наука, техніка, мистецтво, виробництво, комунікація, державотворення чи самовдосконалення… Пошук ідеальних рішень може стосуватися будь-якої галузі. Пошук ідеальних рішень може набирати різних форм: дискусії, експерименти, досягнення, подвигу чи спроби…
Окрім широкої міжнародної програми фільмів, які будуть продемонстровані глядачеві, цього року ГОГОЛЬФЕСТ започатковує проект власного кіновиробництва. На майданчику ГОГОЛЬФЕСТУ ми пропонуємо режисерам створити фільми, присвячені пошуку ідеальних рішень. Найкращі 20 робіт увійдуть до кіноальманаху ГОГОЛЬФЕСТ та будуть продемонстровані під час фестивалю.
Майстерні
Цього року на ГФ буде представлений новий напрямок – майстерні, котрий в подальшому стане підрозділом креативного кластеру.
Вцілому проект має назву MakeLAB та повноціно буде презентований під час фестивалю.
Концепція MakeLAB передбачає створення відкритих майстерень, де можна спостерігати, навчатися та самому створювати об’єкти та предмети власноруч, використовуючи широкий інструментарій та
найрізноманітніші матеріали і техніки. Ми хочемо дати можливість кожному бажаючому стати творцем.
Під час фестивалю в нас будуть представлені декілька ключових проектів:
- мобільна типографія, де можна буде поекспериментувати з найрізноманітнішими способами та техніками друку, і в результаті створити арт бук чи зін, постер, листівку…
- 3д лабораторія, де ми будемо експериментувати з 3д принтінгом та сканінгом. Знайомитемомо з найпередовішими технологіями цифрового виробництва об’єктів;
- майстеря предметного дизайну, де можна буде власноруч придумати та втілити в життя певний дизайн;
- майстерня ресайклінгу, де будемо переосмислювати та шукати нові способи використання старих і непотрібних речей, упаковки і т.д
Також ми хочемо показати людей та невеличкі компанії, що незважаючи ні на які труднощі і перешкоди створюють тут в Україні висококласні речі. Гасло майстерень цього року – процес створеня предметів як мистецтво. Тому ми запрошуємо всіх хто перетворив процес народження власних продуктів у мистецтво присилати свої заявки до розгляду. Нам ціккавий інноваційний та незвичний підхід до до створення предметів.
Відібрані учасники матимуть можливість демонструвати свої роботи, проводити майстер-класи/воркшопи та продавати власні продукти.
CircFabrique
“CircFabrique” – це відкрита творча лабораторія, що ставить за мету створення нового різновиду концептуального перформансу.
Протягом місяця професійні артисти цирку і режисери будуть опановувати простір арт-заводу, шукати точки дотику з різноманітними видами мистецтва – театром і музикою, танцем і вокалом, іншими сучасними арт-напрямками.
Результатом творчості повинна стати презентація перформансу в рамках фестивалю «Гогольфест».
Завданням проекту “CircFabrique” є не представлення вже готових форм «нового цирку» або окремих шоу, привнесених ззовні, а творення свого, національного арт-контенту, народження нового виду перформансу в Україні.
До участі в проекті запрошуються:
- режисери, котрі шукають можливість творчої реалізації своїх оригінальних ідей;
- артисти цирку, котрі мають бажання по-новому побачити себе і свій образ, розвинути акторські навички;
- актори, готові до експериментів з можливостями тіла і свідомості;
- танцюристи, вокалісти, музиканти, зацікавлені у розкритті свого творчого потенціалу;
- екстрім-перформери у пошуці нових просторів;
- фотографи і дизайнери у пошуку натхнення;
- всі творчі, енергійні і позитивні особистості, готові зануритися в стихію творчості.
Театр
Метою театральної програми ГОГОЛЬFEST-2013 є знайомство з сучасним міжнародним і українським театральним досвідом, а також сприяння формуванню та розвитку національного театру.
Традиційно міжнародна театральна програма представить цікаві театральні новинки українських режисерів, а також режисерів з Росії, Польщі, Литви, Іспанії, Чехії, Угорщини, Франції, Німеччини та ін.
Втретє на ГОГОЛЬFEST пройде Шоукейс української молодої режисури, який презентує панораму сучасного українського театру за останні два роки. Цьогорічний Шоукейс відбудеться у партнерстві з Національним центром театрального мистецтва ім. Леся Курбаса, який самостійно проводить в квітні Фестиваль молодої режисури. Дана співпраця сприятиме розширенню географії і напрямків Шоукейсу.
У серпні буде функціонувати Міжнародний центр інноваційної режисури, який стане майданчиком для спільних театральних проектів за участю українських акторів, сценографів, художників-постановників та молодих режисерів з Росії і країн Європи. Міжнародний центр інноваційної режисури стане місцем реального міжкультурного співробітництва та обміну досвідом, налагодження міжнародних творчих зв’язків, підвищення професійного рівня молодих діячів театру. Міжнародний центр інноваційної режисури є новим витком Лабораторії Сучасної Драматургії (ЛСД) – проекту фестивалю 2009 року, основна ідея якого полягала в формування сучасної української драматургії через створення театрального середовища, об’єднавши драматургів, режисерів, акторів для співпраці у контексті нової драми. Тоді задля реалізації проекту були запрошені українські, російські та європейські драматурги, режисери та театральні діячі, які проводили відкриті майстер-класи. Вистави, поставлені під час проекту «Міжнародний центр інноваційної режисури», будуть представлені в рамках театральної програми ГОГОЛЬFEST-2013.
Відкрита програма фестивалю надасть можливість театрам і студіям, чиї вистави не увійдуть до основної театральної програми, презентувати свої постановки на партнерських майданчиках фестивалю.
Освіта
Освітня програма ГогольFest представить сучасні та класичні прояви культури у складному взаємозв’язку аспектів мистецтва, технологій та економіки.
Метою освітньої програми є актуалізація питання впливу культури, мистецтв та технологій на сучасне суспільство.
Формування подібного уявлення необхідне для відповіді на питання, як саме культура може допомогти у вирішенні нагальних та майбутніх проблем.
Основні завдання освітньої програми впродовж фестивалю:
- створення платформи для конструктивного діалогу між учасниками культурного процесу
- актуалізація руху самоосвіти
- звернення уваги громадськості на процеси, що визначають розвиток відповідального суспільства в Україні.
Запрошуємо до співпраці громадські об`єднання та організації, що працюють у сферах освіти, мистецтва та технологій.
Для дітей
Цього року дитяча програма ГОГОЛЬFEST представлена планетою дитячої творчості Мікрополіс. Мікрополіс – це простір ігор, вектор яких спрямовано на формування людини-творця, котра змінює світ довкола себе.
Сучасне суспільство не залучає дітей до активної участі в соціальних і культурних процесах, ставлячись до них радше як до споживачів, що сприймають існуючий світ як даність.
Мікрополіс пропонує інший погляд. Він каже дитині: «Дивись, довкола тебе світ, він наповнений різними фарбами, комбінуючи їх, ти може змінити існуючу картину світу. ТВОРИ!»
Програма Мікрополісу складається з цілого ряду ігор, проходячи які, діти зануряться у природне освітнє середовище, усвідомлять себе у різних творчих ролях і в результаті разом із професійними художниками створять свої власні культурні продукти: поставлять спектаклі, напишуть історії і створять за ними книги та мультфільми, запропонують свою соціальну рекламу і придумають речі промислового дизайну, змоделювавши місто майбутнього, і долучаться до трансформації постіндустріального простору (В даному випадку діти запропонують свої ідеї візуальним змінам заводу ГОГОЛЬFESTа і втілять їх разом із художниками).
Найкращі продукти їхньої творчості будуть представлені у виставковому просторі Мікрополісу на ГОГОЛЬFESTі і опубліковані на сайті ГОГОЛЬFESTу. Команда Мікрополіса вірить, що людина, котра створює світ змалечку, збереже його в майбутньому.
Музика
Музика наживо на фестивалі «ГОГОЛЬFEST» – це інструмент, що об’єднує людей різного віку, з різними смаками, політичними переконаннями та релігійними поглядами і в один момент робить їх відвертішими, добрішими, відкритішими до світу та один до одного, дає змогу зустрітись і стати одним цілим, стати однодумцями, колегами і партнерами тим, з ким вони ніколи не перетинаються у повсякденному житті.
Ми мріємо, щоб жоден український талановитий виконавець не залишився поза увагою і готуємо базу для постійнодіючих концертного та клубного майданчиків на території майбутнього Арт-заводу «ЕМЗA».
Сучасна електронна, академічна, експериментальна, джазова, worldmusic та indie музика буде представлена на чотирьох музичних сценах фестивалю:
- Велика концертна сцена
- Клубна сцена
- Сцена академічної музики
- Вулична сцена
Несподівані колаборації, сміливі поєднання різних напрямів мистецтва, зустрічі зі старими добрими друзями – фестивалем «ДжазКоктебель», агенцією подій «АртПоле», агенцією «УХО», а також знайомство з новими, не менш цікавими партнерами. Родзинкою музичної програми ГОГОЛЬFEST стануть закордонні хедлайнери, які будуть анонсовані найближчим часом.
Література. Проект «Генезис»
Міжнародний інтердисциплінарний фестиваль ГОГОЛЬFEST 2013 реалізує літературно-мистецький проект «Генезис», в основу якого покладено концепт зародження. Зародження нових явищ, віянь і трендів, що лише знаходяться у стані формування. Ідея спільного формування нової мистецької хвилі, колабораційна робота над постанням певного художнього феномену, співтворчість, що призведе до освоєння і трансформації індустріального простору, є ключовими для ГОГОЛЬFEST 2013.
У рамках літературно-мистецького проекту «Генезис» проводитиметься серія майстер-класів і дискусій, присвячених новим віянням сучасної української літератури і гуманітаристики. Також буде реалізовано низку заходів, організованих у партнерстві з провідними літературними фестивалями України та культурними інституціями. Окремою важливою складовою проекту є літературно-мистецький перформенс, створений у тісній креативній співпраці з акторами театру «ДАХ». Провідною ідеєю проекту є створення інтердисциплінарного діалогу, що продемонструє взаємодію літератури з іншими видами мистецтва.
Еко
Одним з найважливіших напрямків фестивалю ГОГОЛЬFEST є розвиток екологічної культури, яка в Україні з кожним роком стає все більш масовою та актуальною, займаючи ключове місце в повсякденному житті і розвиваючи екологічне мислення.
Наша мета – створення довгострокової програми, яка об’єднає освітню складову і знайде практичне втілення у розвитку району.
У 2013 році наша команда продовжує рух у цьому напрямку, акцентуючи увагу на еко-артових проектах, використовуючи міжнародний досвід, залучаючи в партнери «зелених» виробників, реалізуючи програми здорового харчування, фізичної активності, озеленення, роздільного збору відходів і пр.
Екологічна програма фестивалю – це логічне продовження інноваційної та прогресивної стратегії розвитку району «Нижня Теличка», а також спосіб формування особливого мислення і відповідальності. Особливістю програми є її принципова відкритість – учасником може стати будь-який бажаючий на будь-якому з етапів розвитку проекту.
Офіційний сайт фестивалю
Сторінка .
22 червня 2010 в 09:56
Слухайте, хочу вперше побувати на цьому фестивалі. Друзі розповідали що воно прикольне, а як вам – тим, хто вже побував на цьому дійстві?
Відповісти
17 серпня 2010 в 15:34
Були з дружиною на перших – дуже класно, креативно і безкоштовно
Відповісти
2 серпня 2013 в 11:01
[...] ЗахіД Джаз Коктебель Метал-фестиваль Carpathian Alliance ГогольФест Спортивно-музичний фестиваль [...]