Кінопоказ: “Чеська школа анімації”
Сьогодні, 4 грудня о 19:00 Кіноклуб соціального кіно та ГО “Альтерра” запрошують на кінопоказ 9 найкращих чеських анімаційних фільмів. Ведучою кінопоказу буде Юлія Бугайова, український художник-аніматор, учасник конкурсної програми кінофестивалю “Молодість”.
Чеська анімація – одна з найбільш цікавих і самобутніх. В її історії не було довгих років наслідування “діснеївського” стилю (як у багатьох інших країнах). Унікальна національна кіномова виробилася тут досить рано, і вже дуже скоро чеська анімація сама стала джерелом натхнення для американських художників. В результаті чехословацькі майстри – Іржі Трнка, Ян Шванкмайер і Іржі Барта – визначили не тільки зовнішній вигляд чеської школи, але й багато особливостей міжнародного аніматографа другої половини ХХ століття.
Зародження чеської анімаційної традиції відноситься до середини 1940-х років і пов’язане, в першу чергу, з ім’ям геніального лялькаря Іржі Трнкі і створенням Празької кіношколи FAMU. Масштаб діяльності Трнкі такий, що сьогодні західні дослідники іноді іменують чеха “Східним Діснеєм”, маючи на увазі, що він заснував цілий анімаційний світ. Із цього світу – милого, іноді дуже романтичного і зворушливого, а деколи вкрай абсурдного і навіть сюрреалістичного – і народився у всій своїй красі чеський аніматограф.
Після нетривалої кризи 1990-х в нульових почалася “Нова хвиля” чеської анімації, яка до кінця десятиліття обернулася величезною кількістю молодих, цікавих, драйвових робіт від нового покоління чеських режисерів. І сьогодні Чехія знову повертає свої позиції в анімаційному світі.
У програмі показу:
1. Іржі Трнка, “Рука”.1965.
2. Бржетіслав Пояр, “Дарвін Антідарвін або Чого не знав дощовий черв’як”. 1969.
3. Іржі Барта, “Проект”.1981.
4. Гарік Секо, “Ex Libris”. 1982.
5. Міхаела Павлатова, “Етюд з альбому”. 1987.
6. Аурел Клімт, “Падіння”, 1999.
7. Вацлав Шванкмайер, “Світоч”, 2005.
8. Олександра Хетмерова, “Басейн”, 2010.
9. Павло Соукуп, “Ненажери”, 2010.
Тривалість 1 година 30 хвилин.